Zarówno pompa ciepła, jak i ogrzewanie podłogowe to ostatnimi czasy popularne rozwiązania. A gdyby połączyć je ze sobą? Jaki byłby tego efekt? Sprawdźmy, dlaczego użytkownicy coraz chętniej stawiają na pompę ciepła do podłogówki, co przemawia na korzyść tego połączenia oraz jaką pompę ciepła do ogrzewania podłogowego wybrać.
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze wyróżniające się brakiem potrzeby zasilania ich paliwem. Pobierają one energię ze źródeł naturalnych występujących w otoczeniu: z ziemi, wody lub powietrza. Następnie energia cieplna jest przekazywana do instalacji grzewczej budynku. Ogrzewanie podłogowe to instalacja złożona z rur rozprowadzonych w budynku pod podłogą. System dystrybuuje ciepło równomiernie w całym pomieszczeniu.
Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym to rozwiązanie wdrażane ostatnio coraz częściej. Dlaczego? Jest to sposób na optymalizację efektywności energetycznej budynku. Systemy ogrzewania podłogowego są zaprojektowane tak, aby współpracować z medium o stosunkowo niskiej temperaturze. Tym samym ogrzanie pomieszczenia poprzez instalację podłogową wymaga wyprodukowania relatywnie niewielkiej ilości energii, co czyni to rozwiązanie energooszczędnym. Ze względu na specyfikę swojego działania pompa również jest tak określana, zatem połączenie jej i ogrzewania podłogowego to maksymalizacja efektów w zakresie poprawy efektywności grzewczej. Innymi słowy, każdy, kto szuka ekologicznych i nowoczesnych rozwiązań energetycznych, powinien zainteresować się kwestią pompy ciepła a ogrzewania podłogowego. W dalszej części artykułu bardziej szczegółowo przedstawiamy korzyści wynikające z zastosowania tego połączenia.
Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe tworzą kombinację o wielu zaletach. Poniżej zostały one opisane.
Różnorodność pomp ciepła jest dzisiaj bardzo duża. Pojawia się zatem pytanie, jaka pompa do ogrzewania podłogowego będzie najlepszym rozwiązaniem. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników. Niemniej zwykle na pierwszy plan wysuwa się model typu powietrze-powietrze. Urządzenie to nie wymaga skomplikowanej instalacji, a tym samym tego typu pompa ciepła do podłogówki to wygodne rozwiązanie. Jednocześnie jest to opcja ekonomiczna ze względu na niski koszt zakupu i eksploatacji sprzętu. Jednocześnie należy podkreślić, że wodna czy gruntowa pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe to również często dobra kombinacja. Ostatecznie zatem przed podjęciem decyzji warto po prostu skonsultować się z fachowcami.
Jak ustawić pompę ciepła przy ogrzewaniu podłogowym?
Optymalne ustawienia pompy ciepła do podłogówki to kwestia kluczowa dla uzyskania pożądanych efektów tego połączenia. Kluczowe czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, to przede wszystkim izolacja budynku oraz właściwości termiczne podłoża. Zwykle jednak wskazana temperatura wody w instalacji oscyluje w granicach 30–35°C.
Wskazana temperatura jest ewidentnie niższa od tej w większości pozostałych instalacji grzewczych. Dlaczego? Otóż ogrzewanie podłogowe ma większą powierzchnię dystrybucji ciepła niż tradycyjne grzejniki. Sprawia to, że ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu równomiernie. Grzejniki ścienne są natomiast punktowymi źródłami ciepła i dostarczenie go do dalej położonych obszarów pomieszczenia wymaga znacznie wyższej temperatury. Poza tym gorętsza woda w systemie ogrzewania podłogowego miałaby negatywny wpływ na komfort użytkowników, którzy mogliby mieć trudność z poruszaniem się po nadmiernie nagrzanej powierzchni. Kolejnym przeciwwskazaniem do nadmiernego podgrzewania medium jest ryzyko zniszczenia podłogi.
Aby w pełni wykorzystać potencjał połączenia pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe, warto zainwestować także w nowoczesne systemy zarządzania. W naszej ofercie znajdziesz zarówno zaawansowane sterowniki do pomp ciepła, jak i bezprzewodowe oraz przewodowe systemy kontroli ogrzewania podłogowego. Inteligentne rozwiązania gwarantują maksymalną efektywność pracy instalacji. Przekłada się to na wyższy komfort użytkownika oraz mniejsze zużycie energii, a więc oszczędność finansową poprzez działanie proekologiczne.
Korzystając z oferowanych przez nas systemów, użytkownik może monitorować i dostosowywać parametry pracy systemu do aktualnych potrzeb mieszkańców. Co więcej, zaawansowane algorytmy sterowników są w stanie samodzielnie dostosowywać pracę pompy ciepła do wymagań podłogówki, co minimalizuje ryzyko niewłaściwego działania systemu, a także jego awarii.
Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe to optymalizacja energetyczna służąca zarówno użytkownikowi, jak i środowisku. Warto rozważyć to połączenie, pamiętając jednocześnie o wyborze odpowiedniej pompy ciepła do podłogówki. A później o odpowiednim sterowaniu.