Regulator pokojowy służy do pomiaru oraz regulacji temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych. Jest to urządzenie, które steruje temperaturą pomieszczenia zgodnie z ustawieniami użytkownika – w odpowiednim momencie uruchamia lub wyłącza kocioł. Dzięki regulatorom pokojowym unikamy przegrzewania wnętrz i marnowania pieniędzy, co wynika z nadmiernego zużywania energii (obecnie coraz droższej, bez względu na jej rodzaj).
Po co spalać więcej niż potrzeba, narażając się na koszty i złe samopoczucie? Znacznie lepiej jest sterować strefowo poborem energii grzewczej. Właśnie po to w każdym pomieszczeniu stosujemy pokojowe regulatory temperatury. Na rynku jest wiele tego typu produktów, jednak duży wybór może się okazać pułapką. Niektóre urządzenia pozwalają tylko na utrzymywanie stałej temperatury zadanej, inne oferują rozbudowane harmonogramy pracy. Przed zakupem warto zrobić rozeznanie, żeby wybrać naprawdę dobry regulator pokojowy.
Regulator komunikuje się przewodowo lub bezprzewodowo z naszym urządzeniem grzewczym albo współpracuje z nim pośrednio, np. za pomocą listwy centralnej (ogrzewanie podłogowe). W ten sposób steruje momentem włączania i wyłączania źródło ciepła, długością jego działania, osiąganą i utrzymywaną temperaturą. Zasada jest więc prosta, ale efekty bezcenne.
Przede wszystkim precyzyjny i łatwy w obsłudze. Nowoczesne regulatory temperatury swoją skuteczność zawdzięczają algorytmom sterującym, które z matematyczną dokładnością pilnują rytmu pracy ogrzewania. Z drugiej strony nawet najlepsze funkcje na niewiele się zdadzą, jeśli dostęp do nich będzie trudny lub jeśli korzystanie z nich okaże się skomplikowane i niewygodne. Dlatego ważne jest, żeby menu było przejrzyste dla użytkownika, a programowanie cyklu pracy zależne od stylu życia i indywidualnych oczekiwań. Dostosujmy model sterowników do potrzeb osób, którym będą służyły. Tylko wtedy będziemy mogli z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wybraliśmy dobry regulator pokojowy.
Sporą zaletą jest też uniwersalność regulatorów, a więc możliwość sterowania ogrzewaniem, ale również systemem chłodzenia. Trzeba o tym pamiętać przy wyborze, ponieważ w ostatnich latach sezon wakacyjny obfituje w uciążliwe upały. Wielu z nas decyduje się na zakup klimatyzatorów lub klimakonwektorów, którymi również warto sterować.
Dobrze jest zwrócić uwagę na czytelność i jasność wyświetlacza, możliwość podświetlenia, jak również płynną obsługę przycisków. Pomocne są też ułatwienia eksploatacyjne, takie jak zablokowanie klawiszy, menu serwisowego, czy ustawienie minimalnej i maksymalnej temperatury zadanej.
W wykończonych wnętrzach mamy ograniczoną możliwość poprowadzenia kabli. Dlatego dobrze, jeśli w ramach jednego modelu regulatora istnieje wybór opcji zasilania (230V lub baterie). Podobnie w przypadku regulatorów przewodowych (230V) i bezprzewodowych (nadajnik, odbiornik). Wtedy lepiej dopasujemy system sterujący do każdych warunków.
Nowe technologie błyskawicznie się rozwijają. Dla wielu z nas standardem jest obsługa instalacji grzewczej przez aplikację mobilną o szerokim zastosowaniu (np. docenianą przez użytkowników TUYA Smart). Takie rozwiązanie pozwala na kontrolowanie ogrzewania (i nie tylko) z dowolnego miejsca. Dla sporej grupy ludzi dobry regulator pokojowy powinien mieć tę funkcję.
Można uznać, że jest to sprawa drugorzędna, lecz w momencie zakupu każdy zwraca uwagę na aspekt estetyczny. Dobry regulator pokojowy powinien współgrać z wystrojem wnętrza, dlatego tak ważny jest dyskretny, wręcz minimalistyczny design i klasyczna kolorystyka.
Wreszcie nie możemy zapomnieć o opiece gwarancyjnej i pogwarancyjnej. Jeżeli producent technologii jest pewien jakości oferowanych produktów, zawsze zadba o odpowiednio długi okres gwarancji bez dodatkowych opłat. Zapewni też doradztwo techniczne przez cały okres użytkowania sprzętu. ENGO Controls oferuje to wszystko.
Podsumujmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego dla siebie urządzenia sterującego ogrzewaniem:
Pamiętajmy, że chcąc wybrać naprawdę dobry regulator temperatury, musimy być uważni i poznać potrzeby swojego budynku. Należy zaufać producentom, którzy są na tyle pewni jakości oferowanych urządzeń, aby zaproponować klientowi długi okres gwarancji oraz darmowe doradztwo techniczne.